Advertisement

Ankieta

Czy wierzysz w istnienie pozaziemskiej cywilizacji?
 

Statystyki

Odwiedzających: 328530
Artykuly uzytkownika inż. Andrzej J. Kraśnicki w serwisie eioba.com
Recenzja - "Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe..."
Autor: Łukasz 'edo' Huculak   
Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiarRecenzja - "Hiperprzestrzeń. Naukowa podróż przez wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar"

W ostatnich dniach, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka, miałem możliwość lektury jednej z pozycji autorstwa Michio Kaku, profesora fizyki Uniwersytetu w Nowym Jorku. Spodziewałem się zatem przyjemnego czytadła o najnowszych teoriach fizycznych przekazanych w przystępny sposób.

I rzeczywiście, na prawie 350 stronach czuje się niesamowitą fachowość autora. Każdy temat w tekście jest potraktowany z wielką dbałością o szczegóły. Opisane są takie zagadnienia jak: wyższe wymiary w malarstwie i literaturze przełomu XIX i XX wieku, matematyczna teoria wyższych wymiarów (najciekawszy i najlepiej napisany rozdział). Do tego teorie Einsteina, kwantowa, Wielka Teoria Unifikacji, superstruny, uwzględniono też Wielki Wybuch. Nie zapomniano o opisie możliwości, jakie mogą otworzyć się przed ludzkością wykorzystującą dodatkowe, zwinięte wymiary przestrzenne. Oczywiście znajdziemy tu także informacje na temat tytułowych wszechświatów równoległych i innych bytów z pogranicza science fiction. Cały wykład jest przetykany wieloma przykładami, które mają ułatwić zrozumienie tych niesamowitych i dość skomplikowanych twierdzeń.

Niestety, książkę trudno przełknąć nie posiadając żadnego pojęcia o opisywanej dziedzinie. Boleśnie to odczułem czytając rozdział poświęcony teorii superstrun. Mimo uważnego wczytywania, nadal nie mam zielonego pojęcia skąd, dlaczego i co to są te struny. Autor, chcąc pokazać pewne najważniejsze z punktu fizyka sprawy, zapomina niekiedy, że literatura popularnonaukowa powinna być dobrą lekturą również dla czytelnika, który dopiero się z nią zapoznaje. In minus należy także zaliczyć skłonność Kaku do wyjaśniania rzeczy niejako "od tyłu", tzn. najpierw pisze, co wynika z teorii, którą będzie opisywał, a dopiero później odnajdujemy coraz "łatwiejsze" uściślenia. Ostatecznie można się do tego przyzwyczaić, powyższy sposób twórca stosuje konsekwentnie, ale związane jest to z częstym wertowaniem kartek i powrotem do już przeczytanych akapitów. Na koniec dodam, że tekst książki został opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku i nierzadko miałem wrażenie, iż niektóre informacje są już nieco "zakurzone".

"Hiperprzestrzeń..." można potraktować jako przekrój największych odkryć teoretycznych w zakresie fizyki w XX wieku. Szczególny nacisk kładzie się w niej na aspekt wyższych wymiarów. Z pewnością czytelnicy zaznajomieni z tematyką książki odkryją w niej wiele nowego, jednak laik nie poradzi sobie z lekturą. To nauka, ale chyba już nie popularna.
 
« wstecz   dalej »

Polecamy

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!